Wieści z frontu – plany wydawnicze Battlefrontu

Ha, myśleliście że to koniec wiadomości w tym tygodniu? Co to to nie!

Battlefront opublikował swoje plany na najbliższe miesiące i są one spore. Mid War, Late War, Wietnam, konflikt arabsko-izraelski. Zapraszamy do czytania.

Avanti

We wrześniu premierę ma “Fighting First”, czyli podręcznik do Amerykanów walczących w Afryce Północnej. Jak zapewnia Battlefront wraz z kartami wydanymi w tym samym czasie podręcznik ten obejmie całość sił amerykańskich na tym teatrze działań wojennych.

Warto zauważyć, że podręcznik ten będzie nieco grubszy od “El-Alamein” oraz “Afrika Korps” – oby tak dalej, nikt nie chce podręczników, których połowa grubości to twarda okładka…

Thumbnail.aspx

Listopad 2017 to miesiąc Team Yankee – premierę będzie mieć uaktualniona wersja podręcznika głównego oraz dodatek “Stripes” poświęcony siłom amerykańskim w Team Yankee. W tym miesiącu ukaże się też nowy zestaw startowy dla TY: “Hammerfall”

tqAmWAS

Prawdopodobnie w grudniu 2017 zobaczymy kolejny dodatek na okres Mid. Tym razem na scenę wejdą siły włoskie. Oczywiście razem z nowym dodatkiem pojawi się też sporo zestawów plastikowych – w tym przypadku m.in. czołgów M14/41 czy dział samobieżnych Semovnte. Do tego w plastiku wyjdzie artyleria oraz działa przeciwpancerne. Battlefront na razie nie powiedział nic o plastikowej piechocie, ale trzymamy kciuki, że i ta doczeka się wydania.

iJGgdTTH_400x400

Kapitan Alberto Bertorelli daje temu newsowi jedną malutką pizzę.

Powoli jednak zbliżamy się do końca przygody z pustynnym teatrem wojny. Ostatnia książka będzie poświęcona brytyjskiej Ósmej Armii po walkach pod El-Alamein. Wypełni się zatem luka między kompletnym Afrika Korps, a siłom brytyjskim obejmującym jedynie bitwę pod El-Alamein. W tym dodatku mamy dostać m.in. Shermany w brytyjskiej służbie oraz artylerię samobieżną M7 Priest.

W tym roku doszukamy się też pierwszej “Wildcard” na okres Mid, czyli czegoś bardzo specyficznego. Dziką kartą jaką otrzymamy w pierwszej kolejności będzie niemiecka 90ta Dywizja Lekka.

Formacja ta zostanie wydana w formie zestawu zawierającego 3 działa samobieżne Diana oraz 3 działa 7.6cm Pak36(r) wraz z zestawem kart umożliwiającym wystawienie zarówno poszczególnych plutonów jaki i całej kompanii piechoty z 90tej Dywizji Lekkiej. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo dobre, bo zainteresowany dostaje wszystko w jednym zestawie – nie będzie potrzeby zbierania modeli po sztukach w pojedyńczych blistrach, a potem dokupowania kolejnego zestawu kart.

90thLight

Jeśli ktoś będzie chciał wystawić taką kompanię wszystko dostanie w jednym boxie.

W dalszej perspektywie dla okresu Mid czeka nas front wschodni – Stalingrad oraz Kursk.

Late War

Zapowiedziano, że w niedługim czasie, bo w listopadzie otrzymamy nowy podręcznik na okres Late.

Oto co wiemy w tym momencie:

  • będzie on zbliżony do podstawowych podręczników z listami armii takimi jak Forces Book czy Fortress Europe

  • książka będzie zawierać w sobie 19 list kompanii dla 4 głównych nacji: Niemców, Brytyjczyków, Amerykanów oraz Sowietów; daje to średnio 5 list armii na nację

  • dodatek będzie kompatybilny z podręcznikiem z zasadami na okres Late oraz z bookletem Special Rules and Warriors

  • wraz z nową książką wydane zostaną zestawy kart do wykorzystania w grach; bardzo prawdopodobne, że będą to 4 oddzielne pakiety kart, każda dla innej nacji

Największe pytanie jakie nasuwa się w tym momencie to czy Battlefront również na okres Late przejdzie na nowy system punktowy znany z okresu Mid (czyli granie na max 100pkt). Wiele osób jest nieszczególnie przekonanych do nowego systemu kosztów jednostek narzekając, że taka skala punktowa nie pozwala na wyraźne rozróżnienie kosztów poszczególnych jednostek. Takie przejście dodatkowo podzieliłoby środowisko graczy Late War na tych grających na starych podręcznikach i tych używających nowych. Zachowanie dotychczasowego systemu kosztów jednostek pozwoliłoby na płynne przejście od starszych książek do nowych (i koncepcji kart jednostek).

Prawdopodobne jest jednak, że BF postawi na wariant ze zmianą system punktowego, czyli terapię szokową.

Jednocześnie z nową książką pojawią się nowe zestawy startowe dla każdej z czterech głównych nacji:

army deal

Niemcy dostaną kompanię pancerną opartą głównie o Pantery. Będzie jednak to inny zestaw od army dealu Rommels Wolves gdzie Panter było wręcz za dużo. Tu dostaniemy zarówno Panzer IV jak i Tygrysy oraz Pantery. Nie zabraknie też miejsca dla ulubionej 88ki.

Amerykanie otrzymają późnowojenną kompanię Shermanów ze wsparciem artylerii oraz czołgów Parshing. Nie określono jak uzbrojone będą Shermany, ale pewnie pozostawione to będzie do decyzji gracza, bo w wypraskach będzie zarówno opcja armaty 75mm jak również 76mm.

Brytyjski army deal powraca w wielkim stylu. Poprzedni starter – Monty’s Hounds nie cieszył się wielkim powodzeniem: jego podstawą było czołgi Comet, które nie zdobyły sobie wielu fanów za czasów trzeciej edycji FoW. Tym razem dostajemy army deal dużo bardziej atrakcyjny. Cromwelle oraz Shermany Firefly to podstawa dla wielu bardzo dobrych kompanii, a wśród nich prym wiodą Szczury Pustyni z Normandii. Do tego dostajemy niszczyciele czołgów M10 oraz artylerię.

Sowieci, o dziwo, nie masowo. 7 czołgów T-34, a pamiętajmy, że minimalna jednostka sowieckich czołgów średnich to 5 pojazdów (a kompania ma podstawowo dwie takiej jednostki). Czyżby zatem listy organizacyjne Sowietów miały się zmienić? Czy też dostaniemy półkompanię?

Osprey i Battlefront ramię w ramię

O podręczniku do Wietnamu wiedzieliśmy od jakiegoś czasu. Nowością jest jednak informacja, że podobnego wydania doczekają się konflikty arabsko-izraelskie. Każdy dodatek będzie rozszerzony o nowe jednostki i nowe listy armii – konflikt arabsko-izraelski zostanie w ogóle rozwinięty o wojnę Yom Kippur, więc będzie co czytać.

Dla graczy chyba będzie najważniejsze, że to produkty kompletne zawierające zasady i listy armii.

Dodatek wietnamski pojawić się ma na początku 2018, a arabsko-izraelski w połowie przyszłego roku.

513TdrBaYzL._SX399_BO1,204,203,200_

AIW-Cover-Preview

Jest zatem na co czekać

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *