Rumuni w V4 okiem Reksia

Hej,

Kuba poprosił, żebym podzielił się swoimi pomysłami na przerobienie jednej z moich armii na wersję, która może powalczyć w 4tej edycji, to się dzielę 🙂

Romanian-infantry-12Na obiekt analizy wybrałem jedną z moich ulubionych armii – rumuńską piechotę na Late War (Battalion Puscasi z książki Read Bear – Revised). Muszę przyznać, że trochę się obawiałem, że z nadejściem nowej edycji, będę musiał przeprowadzić w moich rumuńskich siłach istną rewolucję. Ale cóż – mus to mus. Usiadłem, pokombinowałem i …. w sumie, to nie trzeba aż tak drastycznie jej zmieniać! To, co grało wcześniej, gra i teraz. Fakt, że trochę inaczej, ale mimo wszystko, koncept armii nie został przewrócony do góry nogami.

Tak więc na szybko – to jest moja lista (z adnotacjami co jest nowe):

Battalion Puscasi (Allied) z Red Bear – Revised (1650 punktów)
RBX01c
Formacja:

HQ: 2x Rifle
CP: 1x Panzerfaust SMG + 8x Rifle/MG
CP: 1x Panzerfaust SMG + 8x Rifle/MG
CP: 4x 81mm Mortar
CP: 3x 60mm Mortar


Support:
SP: 10x OT-34/85 (nowe – flametanki są super!)
SP: 2x Pak40
SP: 2x Pak40
SP: 2x Pak40
SP: 4x Skoda 100mm
SP: 4x Skoda 100mm
SP: 4x Katyusha z dodatkową załogą + 2x 37mm AA (nowe – podwójny placek + opcja AA są super!)
SP: 3x Mitral 20mm AA (nowe – działka AA są super …. potrzebne!)
SP: 1x HS129B3 (nowe – samolot z działkiem AT15/FP3+ i flying tank jest super!)

SE-Rom-ArtilleryZacznę może od tego, jaki jest ogólny koncept grania tą rozpiską. Otóż jest to batalion, który głównie gra z kontry. Mam mało piechoty, która nie bardzo może pozwolić sobie na wyjście z okopów i bezmyślne szarżowanie na przeciwnika, ale w obronie powinna dać wystarczająco czasu, żeby wyczekać rezerw, własną artylerią uciszyć artylerię przeciwnika, przerzedzić trochę jego siły pancerne, a potem ruszyć z ofensywą. Do wykonania takiego planu, potrzebuję mieć trochę nowości, albowiem nie wszystko, co miałem w poprzednich wersjach rozpiski działa tak jak kiedyś i jest w stanie wspierać ten plan rozgrywki.

No więc tak – najpierw dlaczego dodałem te nowe jednostki. Zacznę od OT-34/85: no są super 🙂 Przede wszystkim, zastąpiły 5 panzerów IV, którymi wzmacniałem moich Rumunów w 3ciej edycji. W porównaniu z Panzerami, OT-34/85 mają trochę lepsze działo, ale z mniejszą ilością strzałów (RoF 1 zamiast 2, ale AT 12 zamiast 11), lepszy pancerz (7 zamiast 6), gorsze wyszkolenie (Trained zamiast Weteranów), ale za to – zamiast jednego kmu mają zamontowane miotacze ognia (RoF 2, FP 1+, AT 2 bijące od góry)!
SBX06bTa kombinacja powoduje, że nadal są w stanie porządnie przygrzmocić we wraże czołgi – szczególnie z zasadzki, przypalić piechotę/działa/lekkie pojazdy czy odbić assault. A ten cały pakiet 10 maszyn dostajemy zaledwie 360 punktów zamiast 450 za Panzery. Mi się podoba 🙂

AC006cCo tam dalej? HS129B3, który jest istnym killerem ciężkiego sprzętu. Jego wadą jest to, że jest tylko jeden i oprócz tego, że trochę mu zajmuje przemielenie Tygrysów czy ISów, to jeszcze dodatkowo musi uważać na działka przeciwlotnicze.

I właśnie dlatego, moja rozpiska zawiera całą wielką kopę artylerii z dodatkiem Katyush, które oprócz tego, że kładą podwójny placek artyleryjski – świetny do niszczenia właśnie dział przeciwlotniczych, to przyciągają ze sobą jeszcze 2 własne 37mm AA.

Na koniec, żeby upewnić się że wrogie samoloty będą musiały dwa razy się zastanowić, zanim zaatakują moje linie, dodałem paczkę 3 Mitrali 2cm.

RBX01cOprócz tych nowości, mam też rdzeń armii, który pozostał niezmieniony – 2 plutony piechoty z Panzerfaustami, 6 Paków40 (te zostały podzielone na oddzielne plutony – po 2 działa/unit), trochę różnej maści moździerzy i haubic, które oprócz ubijania piechoty i dział, mogą próbować uprzykrzać życie średnim czołgom lub pojazdom z górnym pancerzem 0.

Całość tworzy, moim zdaniem, zgraną paczkę, która daje radę na polu bitwy i jest w stanie powalczyć z każdym przeciwnikiem. Co najważniejsze – nie muszę się jakoś specjalnie namęczyć żeby ją złożyć, gdyż oprócz HS129B3 i OT-34/85 wszystkie modele już mam! 🙂

Mam też nadzieję, że Wy też nie będziecie musieli wiele zmieniać w swoich ulbionych armiach (pozdro Łukasz!). Do zobaczenia na polach bitew! 🙂

Reksio

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy armii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *