Wieści z frontu – dzień otwarty Battlefront UK, „Dunkierka” okresu Early, Wojny Naftowe i wiele więcej

Przepraszam że piszę o tym dopiero teraz, ale miałem przedłużające się problemy techniczne ze sprzętem – wybaczcie najmocniej. News trochę stary, ale zdecydowanie wymagający przekazania oraz skomentowania. #0go czerwca miał miejsce pierwszy dzień otwarty brytyjskiej filii Battlefrontu.

Ci, którzy tam byli dość mocno pociągnęli personel za języki i dzięki temu mamy masę (wręcz MASĘ) informacji o planach bliższych i dalszych co do wszystkich gier BFu.

FF59CE31-8C60-4E39-A889-ECEFB27CD5E2

Enemy at the Gates oraz Iron Cross – nowe podręczniki na Mid

Cóż… powinniście się tego domyślić biorąc pod uwagę powyższe zdjęcie…

duh

Co jednak wiemy jeśli idzie o detale podręczników i premiery? Podręczniki trafią do sprzedaży 25 sierpnia zatem już za półtora miesiąca. Ponadto w kolejnych miesiącach dostaniemy łącznie 36 (!) plastikowych zestawów wspierających premierę. No przyznam szczerze, że jestem pod wrażeniem. Szczególnie w tej kwestii interesują mnie plastikowe zestawy budynków oraz ruin, które będą naprawdę duże – zapowiedziany rozmiar złożonej kamienicy to 10x11x12 cali!

36365596_1716674581785103_4036959835911094272_n

36452733_1716674588451769_1995126550827106304_n

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać 🙂

Oczywiście oba podręczniki będą opowiadały o bitwie stalingradzkiej. Nie zobaczymy tu zatem ani Panter ani piechoty zmechanizowanej. Tu małą dygresja z mojej strony – pierwotne podręczniki do okresu Mid jakie zna większość z nas to czas drugiej i trzeciej edycji. Cały front wschodni został tam zamknięty w jednej grubej książce (podobnie jak teraz jest Fate of the Nation oraz Nam). Walki w Stalingradzie to starcia z okresy sierpień 1942-luty 1943 więc w perspektywie okresu Mid dość wcześnie. Wiemy już, że kolejnym planowanym dodatkiem na Mid będzie bitwa pod Kurskiem (lipiec-sierpień 1943). Czy zatem okres Mid zostanie sprowadzony tylko do tych dwóch (fakt, największych i najbardziej znaczących) starć? Mam nadzieję, że nie, bo na uwagę twórców zasłużył choćby front ww okolicach Leningradu (wliczając pierwsze bojowe użycie czołgu typu Tygrys).

Jeśli chodzi o szczegóły list armii stalingradzkich to twórcy ujawnili, że dość zasadniczo zmieniono radziecką armię na ten okres, a zwłaszcza piechotę. Duże jednostki Rosjan mają teraz wyszkolenie trained (trafiani na 3+), ale dostali również save’a na 4+.

EvilSameFruitbat-size_restricted

Hans lubi zmianę save’a u Sowietów.

Na pocieszenie sołdaci będą mieli też dostęp do wersji Hero swojej formacji, która będzie miała lepszy save, ale będzie stosownie mniejsza. Powracają również komisarze…

untitled-1_65

STOP!!! Źli komisarze…

600px-MW_Soviet_TT33_3

Teraz lepiej (no chyba, że jesteś tchórzem w Armii Czerwonej).

Rola komisarzy w nowych zasadach sprowadza się zatem do generalnego poprawiania statystyk puki komisarz żyje (hm… chyba już wiadomo co będzie pierwszym celem wrogiego ostrzału).

Skoro jesteśmy przy armii radzieckiej to wypada też wspomnieć o czołgach. Czołgiści po staremu mają wartość Hit on na poziomie 2+ z uwagi na swoje nikłe wyszkolenie.

798084364ef03a35b074aa62749dadca

Tank dobry, tankisty… już gorzej…

W kwestii okresu Mid wiemy również, że Rumuni oraz Węgrzy pojawia się jako listy armii w formacie Digital.

Late War

Skoczmy spory kawałek w przyszłość. 6 czerwca 2019 premierę będzie miał nowy podręcznik Armies of Late War przeliczający okres Late na 100-punkowego formatu. Ok, szczerze mówiąc nie jestem fanem koncepcji grania na formacie 100 pkt jako takim. Chodzi o proste wyliczenie na potrzeby balansowania rozgrywki.

Ile pkt to te 100pkt na okres np. Mid? Jak to przekłada się na stare punkty? Pomoże nam w tym wyliczenie pola minowego znane z wielu defensywnych scenariuszy. Pole minowe dostajemy za każde 25pkt (nowe) lub 750pkt (stare). Prosta matematyka powie nam zatem, że nowe 100pkt to stare… 3000pkt (i tu jest odpowiedź dlaczego na 100pkt na Mid można wstawić tak absurdalne ilości jednostek)!

No więc dobrze, wiemy, że przelicznik jest taki a nie inny i że po stole będzie latać sporo rzeczy. Sęk jednak w tym, że stare punkty pozwalają na dużo większą precyzję w wyliczaniu kosztów jednostek. Weźmy np. takiego Panzerfausta, który po staremu kosztuje 10pkt. Ile będzie kosztować na nowe punkty? Powinien 1/3 punktu by było fair, ale minimalna możliwa wartość to 1pkt.

maxresdefault

Nie jestem też fanem sprzedawania klientowi dwa razy tego samego towaru – Armies of Late War już mamy (recenzję możecie zresztą przeczytać tu: http://tanksthegame.pl/?p=1619). Mam nadzieję, że BF wykaże się rozsądkiem (jak to wielokrotnie robił) i posiadacze obecnej książki będą mogli dostać nową wersję za darmo.

Wydawca poinformował też, że nowe podręczniki poświęcone konkretnym kampaniom będą wydawane w tempie 2-3 rocznie przez jakieś 4 lata. To dość wysokie tempo szczerze mówiąc. Dla mniej zorientowanych w historii lub tych pragnących grać na jakiś konkretny okres dano dodatkowo konkretny parametr okresu do każdego podręcznika – zatem jeśli będzie się chciało zrobić turniej używając list armii z czerwca 1944 to poszczególne podręczniki będą miały określone czy do tego specyficznego okresu pasują.

Odrębne słowo poświęcono formacjom powietrznodesantowym. Każda nacja dostanie swój rulebook „spadochroniarski” – na pierwszy ogień idą Amerykanie oraz Niemcy (Brytyjczycy będą w drugim rzucie). Listy armii będą zarówno na okres Late jak i Mid oraz formatowane będą pod 100punktowy format.

„Dunkierka” okresu Early War

Niestety brak dobrych wiadomości dla fanów okresu Early War. Battlefront w najbliższym czasie nie planuje wspierać tego okresu jako pozycji wydawniczej.

Z jednej strony trochę rozumiem ich jako wydawcę (sam trochę siedziałem po drugiej stronie lady sklepowej) – okres Early jest super-specyficzny z każdą armią mającą swój dziwaczny sprzęt (sorry, to nie Late War gdzie Sharmanów używała niemal każda armia). To koszta zrobienia modeli, a także zatowarowania w nie sklepów. Wiadomo, w jednym miejscu EW chwyci, w innym nie, a wydawca powinien mieć towar na magazynie (koszt, koszt, koszt). Co więcej, powiedzmy sobie szczerze – dla większości świata II wojna światowa zaczęła się w 1941 roku kiedy rzeczywiście stała się „światowa”. Widać to w telewizji, filmie, grach itp. Mało którego Amerykanina kręci kampania francuska 1940 roku. Co innego Normandia w 1944.

Z drugiej strony jednak jestem graczem, który na Early gra i nadal będzie grał, ale mam jednak do producenta żal, bo o ile można przeżyć brak nowych rzeczy (okres ten zasadniczo jest kompletny) to z dostępnością modeli będzie pewnie coraz gorzej.

200_s

Być może w przyszłości dostaniemy odświeżony okres Early pod egidą wydawnictwa Ospery, ale na chwilę obecną nawet nie jestem w stanie jako gracz przekonywać nowych graczy do wchodzenia w Early…

Great War

Tu krótko – Ospery wyda I wojnę światową w 2019 roku.

Team Yankee

Drugą edycję Team Yankee zawierającą poprawione zasady zgodne z Czwartą Edycją FoW dostaniemy w październiku 2018. Pytanie czy od razu dostaniemy polską wersję językową (powiedzmy sobie szczerze, debiut polskich wersji produktów BF nie był rewelacyjny…)

Dobra wiadomość dla Polaków: Czesi oraz Polacy będą kolejnymi nacjami jakie dostaniemy w Team Yankee.

Wojciech_Jaruzelski

„Ogłaszam czas robienia rozpisek na terenie całego kraju…”

Wielu powie: „W KOŃCU!!!” i generalnie się z nimi zgadzam, bo skoro pojawiły się takie natowskie kwiatki jak Australijczycy to czemu nie ma nas? Spokojnie, już niedługo (i już na nową edycję Team Yankee).

Zmartwią się jednak fani armii włoskiej oraz hiszpańskiej – nie ma planów wydania ich do Team Yankee.

Oil Wars – nowy teatr Team Yankee czy może late Team Yankee

Współczesne wojny na Bliskim Wschodzie trafią na nasze stoły.

36383613_1716676681784893_8439472979858948096_n

Do akcji wejdą Irak, Iran, Syria oraz Izrael i zapowiedziano kompatybilność tych armii z europejskimi armiami do Team Yankee. Stoły pustynne też zostaną wzbogacone o pomalowane szyby naftowe.

Na przyszłość zapowiedziano też nową książkę dla Sowietów zawierającą m.in. T-80, ale to raczej mgliste plany. Podobnie zresztą rzecz ma się w odniesieniu do książek o Brytyjczykach i Amerykanach gdzie znaleźlibyśmy Apache’a, Bradley’e, Warriory oraz Challengery.

Podsumowanie

Jak widać BF trochę przekierowuje swój punkt widzenia na poszczególne okresy. Na topie jest obecnie Mid oraz reedycja Team Yankee i wojny naftowe. Na boczny tor poszedł Early War (wrrrr…), a mniejszy projekty wydaje wydawnictwo Osprey. Late War cierpliwie czeka i przez rok raczej wiele się w nim nie ruszy.

Co Wy sądzicie o planach BFu?

Kubbek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wieści z frontu – dzień otwarty Battlefront UK, „Dunkierka” okresu Early, Wojny Naftowe i wiele więcej

  1. Reksio pisze:

    Myślę, że to wszystko ma sens, minus tempo wydawania Late War. Imo system dostał po tyłku ze względu na to, że jako pierwszy po resecie pojawił się Mid.

    P.S. Bardzo mi się podobają Twoje artykuły. Super napisane i dobrze trafiające w moje potrzeby jako czytelnika 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *