Free Nations – zapowiedź Francuzów

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego podręcznika do Team Yankee – Free Nations da nam nie jedną a kilka nacji do wyboru z ich specyficznym sprzętem, zasadami i listami armii. Drobny przeciek ze strony BFu pozwolił nam zobaczyć co dokładnie będą sobą reprezentować Francuzi.

Logo

AMX-30 – mały, ale gryzie

Podstawowym czołgiem armii francuskiej lat 80tych był AMX-30, który w Team Yankee będzie stanowił podstawę francuskich sił pancernych. Nie jest to jednak pełnokrwisty czołg podstawowy w stylu Abramsa czy T-72.

AMX-30 to pojazd bardziej w stylu Leoparda 1 – duża siła ognia oraz mobilność kosztem grubego pancerza. To prawdopodobnie będzie też w znacznej mierze determinowało funkcjonowanie całej armii francuskiej: mobilność oraz siła ognia będzie hasłami tej nacji (historycznie to ciekawy zwrot względem ciężkich czołgów francuskich z II wojny światowej).

f1f2Pancerz nie porywa, morale Francuzów też nie jest najwyższych lotów:

france-will-never-live-wwii-down_o_464213

Myśleliście, że nie rzucę jakiegoś zdjęcia odnoszącego się do stereotypowego tchórzostwa Francuzów? Ha, mój humor jest zbyt prostacki jak na Wasze gusta 😛

Z drugiej jednak strony będzie to pojazd lekki i zdolny do walki z niemal każdym przeciwnikiem – na czołgi duże działo, na lekkie pojazdy i śmigłowce działko 20mm.

W kompanii pojazdy te będą możliwe do wystawienia w plutonach od 2 do 4 sztuk, a I samych plutonów będzie można mieć nawet 4.

AMX-10 P – zmech musi być

Kolejnym pojazdem stanowiącym podstawę kompanii jest AMX-10. Nie jest to jednak czołg jak AMX-30, a transporter opancerzony z działkiem 20mm. Pod tym względem jest on bardzo zbliżony do M-113, ale możliwość wyposażenia z wyrzutnie Milan oraz siła pocisków 20mm czynią z nich dużo groźniejszą broń.

Oczywiście jak kompania zmechanizowana to jest i piechota gdzie podstawowe plutony dostaniemy w dwóch wariantach:

  • Pełen pluton – 5x FAMAS, 2x LRAC i 4x AMX-10

  • Niepełny pluton – 3x FAMAS, 2x LRAC i 3x AMX-10

W obu opcjach możemy wymienić jeden LRAC na jeden zespół APILAS.

W obu opcjach możemy także dorzucić drużyny do dwóch Milanów z ich osobnym transporterem.

f4

Jedyną słabością tego plutonu może być morale, więc raczej gdy nastąpi break plutonu jednostka może szybko opuścić pole bitwy. Do tego czasu jednak dopakowany pluton francuskiej piechoty będzie stanowił cierń w siedzeniu dla przeciwnika.

Przy tej okazji warto wspomnieć o alternatywnym transporterze piechoty – VAB, który stanowi tańszą, ale słabiej uzbrojoną opcję wożenia żołnierzy. Z wozów VAB będzie korzystać także specjalny Milan Section Antichar, czyli pluton złożony z samych drużyn z Milanami. 8 drużyn może zepsuć dzień nawet najcięższym czołgom przeciwnika.

f8

AMX-10 RC – kawaleria pancerna

Jak zdezorientować przeciwnika? Nazywając dwa różne pojazdy niemal tak samo…

AMX-10 RC to małe monstrum – pojazd zwiadowczy wyposażony z siłę ognia czołgu podstawowego. CO?!?!? Ano tak. AMX-10 RC jest zwiadowcą rozpoznającym pozycję przeciwnika z użyciem długolufowej armaty 105mm z AT19!

f6 f7

Taki pojazd może być bardzo dobrym wyborem dla kogoś chcącego grać Francuzami – pancerz AMX-30 i tak nie porywa, a tutaj dostajemy jednostkę tańszą oraz dysponującą zasadami zwiadowców.

Wsparcie dywizyjne

Krótko i zwięźle:

f11 f12 f13 f14 f15 f16 f17

Francuzi zatem zapowiadają się jako armia z dużymi ilościami lekkiego sprzętu (duża liczebność im się przyda, bo nie dysponują oni fenomenalnym morale). Na pewno będą oni miłym urozmaiceniem dotychczasowych armii NATO.

Kubbek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy, Team Yankee. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *