Wieści z frontu – nadchodzi rok 2018

Wesołych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku, modeli pod choinką i chęci do malowania oraz grania! Święta to zwykle czas odpoczynku, ale Battlefront nie próżnuje – zwykł w tym czasie informować nas o swoich planach na przyszły rok. Tym razem też tak jest. Co nas czeka w przyszłym roku? Przekonajcie się czytając dalej…

2018

Gdyby ktoś chciał posłuchać materiału w oryginale:

FLAMES OF WAR

AVANTI! Włosi na Mida… w końcu…

Włosi już są w przedsprzedaży i będą pierwszą dużą serią modeli w 2018 roku. Na pierwszym planie mamy oczywiście nowy podręcznik Avanti! na okres Mid zawierający kompanię pancerną oraz dwie kompanie piechoty – niestety nie jest to jakieś szaleństwo jeśli chodzi o zawartość merytoryczną jeśli spojrzymy na pierwszy rzut oka…

Avanti-Italian-Forces-In-North-America

Jeśli nowa książka to oczywiście i nowe modele – w jednej wyprasce znajdziemy części pozwalające złożyć zarówno czołg M14/41 jaki i działo samobieżne Semovente. Do tego w plastiku pojawią się działa pepanc 47mm oraz artyleria 100mm. Tu warto zauważyć, że działa 100mm tego typu to sprzęt bardzo popularny I pojawiał się w wielu armiach m.in. Wojsku Polskim. Tym bardziej miło, że dostępność tych modeli będzie znacznie lepsza (jeszcze tylko załogi zorganizować…).

Wiele osób zastanawiało się jak zaprezentowani będą nowi Włosi pod względem zasad – do tej pory była to armia bardzo losowa, a przez to bardzo zabawna do grania: jednego dnia mogłeś mieć oddziały weteranów, innym razem nieustraszonych narwańców, a były i momenty gdy kluczowy pluton w Twoje kompanii wyraźnie nie palił się do walki (oczywiście duża ilość jednostek i ich tani koszt skutecznie balansowały losowość morale oraz wyszkolenia). Tym razem may tylko dwie wartości do wyboru: lepszą i gorszą. Zobaczymy jak to będzie się sprawować w praktyce na stołach.

Brytyjskie wsparcie na Mid – Armoured Fist

Drugim podręcznikiem, również na okres Mid, będzie Armoured Fist poświęcony późno-midowym Brytyjczykom. Jak słusznie zauważono w konfrontacji El-Alamein vs Afrika Korps ten drugi podręcznik obejmował cały okres walk w Afryce, a El-Alamein zaledwie połowę. Armoured Fist nadrobi te braki dając Brytyjczykom m.in. czołgi Churchill i Valentine (oczywiście w plastiku) I spodziewać się go możemy w kwietniu. Producent ponadto dodaje mały bonus do tego podręcznika – jeśli do sklepu przyjdziemy z El-Alamein to kupując Armoured Fist dostaniemy także wypraskę z Churchillem – mała rzecz, a cieszy.

chu

Mała…?

Front wschodni na Mida

W 2018 doczekamy się również pierwszych książek dotyczących Ostfrontu – zapewne nie będą to jednak opasłe tomy znane z poprzednich edycji FoW, ale małe książeczki znane z teatru afrykańskiego. To się może podobać lub nie (mi osobiście nie bardzo), ale zapewne i walki na wschodzie będą podzielone na konkretne bitwy/kampanie gdzie dostawać będziemy po kilka kompanii na frakcję.

polandball

TEAM YANKEE

Wietnam oraz wojny arabsko-izraelskie

Duże, opasłe książki dotyczące tych walk będą wydawane w ramach udoskonalonej (o doświadczenia z czwartek edycji FoW) mechaniki Team Yankee. Tu osobiście jestem nieco zaniepokojony, bowiem jedna z ikon tego konfliktu – śmigłowce w dotychczasowych zasadach Wietnamu były bardzo dobre: posiadały ogromną siłę ognia, ale były bardzo kruche (pod ogniem przeciwlotniczym działek 20-37mm wręcz topniały w oczach). W Team Yankee śmigłowce mogą używać tylko jednego systemu broni na raz (zamiast nawet 4 w starym Wietnamie), a ich wytrzymałość niewiele wzrosła.

Team Yankee zresztą dobrze to pokazuje – jeśli śmigłowce mają działać to większość dedykowanej broni pelot musi zniknąć ze stołu. Mówimy tu oczywiście o samobieżnych wyrzutniach rakiet, a nie działku 37mm obsługiwanym przez “wieśniaka w piżamie”, ale gdy nad tym się zastanowić to ten “wieśniak” będzie miał save’a na 3+, a to pozwoli mu przetrwać na tyle długo by śmigłowiec poszedł na złom.

Ciekawe będzie jak autorzy rozwiążą tą kwestię…

513TdrBaYzL._SX399_BO1,204,203,200_

Dużego podręcznika doczeka się też seria konfliktów arabsko-izraelskich i podobnie jak Wietnam zostanie ona rozwinięta o nowe jednostki oraz kompanie.

AIW-Cover-Preview

Podobnie jak w przypadku innych książek pojawią się plastikowe modele (choć Stripes już nam dał np. Pattony, UH-1) – T-55 od BFu jest nieco spóźniony, ale i mile oczekiwany zwłaszcza dla graczy chcących prowadzić walce pancerne NRD.

Free Nations – dobry zachód i minonowy wschód

Kolejnym podręcznikiem do Team Yankee będzie Free Nations zawierający armie Francji, Kanady, Holandii oraz Australii – ogólnie NATO i przyjaciele pojawili się na dzielnicy 🙂 Do tego plastikowe Leopardy 1, AMX-30, śmigłowce Gazelle.

Dla niektórych może być to spory zawód, bo mamy kolejny podręcznik dla Zachodu, a poza Sowietami i Wschodnimi Niemcami reszta Układu Warszawskiego jest traktowana raczej po macoszemu jako typowe bad-guy’owe mięso armatnie…

Stormtrooper_Corps

Tu gdzieś stoją Polacy…

TANKS

TANKS idzie śladem starszych braci, którzy wychodzą – plastikowe Churchille oraz Włosi, którzy, uwaga, będą mogli wejść w sojusz z Niemcami i ich pojazdami.

535DCF4F

Te dwie niecnoty to kłopoty…

Szczególnie interesująca będzie opcja wystawienia Churchilla AVRE, który ma mieć swoje specjalne zasady.

Co więcej prawdopodobnie w drugiej połowie roku doczekamy się nowych pojazdów dla Niemców i Rosjan w związku z frontem wschodnim na Mida.

POLSKIE WERSJE JĘZYKOWE

Tak, nie przesłyszeliście się – Flames of War oraz Team Yankee doczekają się swoich polskich wersji językowych!!!

poland-stronk

Poland STRONG!!!

Jak wspomniano w wypowiedziach również dodatki Red Thunder oraz Stripes będą tłumaczone (jak pewnie i kolejne przyszłe książki). Czy tak będzie również w przypadku polskich wersji? Jeśli tak to Battlefront podjął się moim zdaniem pewnego ryzyka – jednak nakład polskiej wersji to nie może być 100 egzemplarzy, a inwestycja musi się zwrócić. Niezależnie jednak jak będzie uważam, że sama podstawowa wersja zasad powinna sporo osób zachęcić do wejścia w poszczególne systemy.

I tym optymistycznym akcentem życzę wszystkim wesołego Nowego Roku!

images

Kubbek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *