Opisy armii – 1 Dywizja Pancerna Maczka cz.1

Pora na pierwszy opis armii 🙂

czolg-cromwell-1-dywizji-pancernej-gen-maczkaZaczynamy od rodzimego poletka – Intolerant prezentuje swoją ulubioną armię do Flames of War: oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka.

Zapraszamy do lektury 🙂

 

Pierwsza Dywizja, polska i pancerna
Na polach Francji poszła w krwawy bój.
Prawom człowieka i Ojczyźnie wierna,
Poszła by spełnić obowiązek swój…..”

Początki tej najbardziej znanej polskiej dywizji pancernej sięgają ’36, kiedy to zapadła decyzja o motoryzacji 10. Brygady Kawalerii. W jej skład wszedł 10. Pułk Strzelców Konnych i 24 Pułk Ułanów oraz inne mniejsze pododdziały. Dowódcą Brygady w październiku ’38 został pułkownik Stanisław Maczek, oficer wybitny, uznany w armii polskiej i austriackiej. Świadczy o tym jego służba w 2 Pułku Tyrolskich Strzelców Cesarskich, a następnie, jako dowódca kompani, w jednostkach strzelców alpejskich. Już w 1919 roku doceniał znaczenie jednostek szybkich – zorganizował wtedy baon szturmowy, którym dowodził podczas walk polsko-ukraińskich, a następnie odtworzył go podczas wojny polsko-bolszewickiej w ramach Dywizji Jazdy gen. Rómmla.

  Piją wódę, grają w karty.fh

To jest Pułk Dwudziesty Czwarty.

Lance do boju, szable w dłoń!
Bolszewika goń, goń, goń!

Już nie konny. Motorowy.

Zawsze dzielny i morowy.


Pod jego dowództwem 10 BK, razem z dołączonymi jednostkami rezerwowymi oraz KOP, podczas walk opóźniających w Beskidzie Wyspowym skutecznie powstrzymywała niemiecki XVIII Korpus Pancerny w składzie: 2. DPanc, 4. Dywizja Lekka, 3. Dywizja Górska. Wtedy też brygada zyskała miano „Schwarze Brigade”. Przeciwnik nazwał tak brygadę, ponieważ oficerowie nosili czarne skórzane płaszcze. Brygada została przez Niemców mocno zapamiętana, ponieważ nawet w 44’-45’, wzięci do niewoli okazywali widocznie większy szacunek żołnierzom 1 DPanc., którzy zachowali swoje płaszcze. Jako znak uznania, specjalnym rozkazem Naczelnego Wodza żołnierze dywizji otrzymali przywilej noszenia prawego naramiennika w kolorze czarnym. Podczas kampanii francuskiej, oddział wydzielony z 10 BKPanc. prowadził skuteczne walki osłonowe w składzie LXV Korpusu. ghjghjgOddział ten, pod dowództwem generała Maczka, wsławił się skutecznym atakiem z zaskoczenia na zajętą przez Niemców miejscowość Montbard. Jednak już dzień później, jednostka została otoczona, a gen. Maczek rozwiązał ją i nakazał przebijanie się małymi grupami żołnierzy w kierunku Wlk. Brytanii.

Pułki pancerne, strzelcy i dragoni,
W ogniu czołgowych i armatnich dział,
Poszli w ataku na francuskiej błoni,
Gdzie wróg w obronie twardym murem stał…”

1 DPanc. Została sformowana w ’42 z jednostek I Korpusu, głównie z 16 BPanc. oraz 10 BKPanc. Wielka cześć żołnierzy dywizji służyła wcześniej pod dowództwem generała Maczka, czy to w Polsce, czy też we Francji. Duża część oficerów znała, i często służyła z ówczesnym pułkownikiem Maczkiem, czasem jeszcze podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przełożyło się to na sprawne działanie dywizji. Została sformowana jako typowa brytyjska dywizja pancerna, składająca się z brygady pancernej, brygady piechoty i pułku rozpoznawczego. Brygada pancerna była wyposażona na początku w czołgi Sherman III lub V, a także Shermany VC, czyli popularne Firefly’e . Z kolei pułk rozpoznawczy, którym był 10 PSK, był wyposażony w Cromwell’e VII. W późniejszym okresie dywizja została doposażona w czołgi Challenger. Wkroczyła do akcji 8 sierpnia ’44, podczas operacji Totalize….

Była 13:45, kiedy ze sztabu popłynęły rozkazy „ruszać”. Brygady pancerne i strzelecka rozpoczynały operacje „Wesele”. Rozkaz przekazano dalej do pułków i batalionów, szwadronów i kompanii. Czołgi trzech pułków: 2. Pancernego na lewy skrzydle, 24. Pułku Ułanów na prawym i 1. Pancernego za nimi na „styk”, jechały wolno ukryte w złotawej dorodnej pszenicy niemalże „po cyc”, jak określano w dywizji wieżę czołgu. Obok toczyły się scout cary szwadronu dragonów polskich i brytyjskich. Z tyłu, za kolumnami czołgów, podążały pozostałe szwadrony 10. Pułku Dragonów i dywizjon przeciwpancerny.”

„Czarna kawaleria”, Kacper Śledziński

brab03bW Flames of War briefing Czarnej Dywizji jest dostępny jako plik PDF do pobrania ze strony http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=644. Możliwa do wystawienia jest szwadron pancerny na Shermanach, szwadron rozpoznawczy na Cromwellach, kompania zmotoryzowana i kompania piechoty. Polacy mają rating Fearless/Trained, korzystają z zasad brytyjskich oprócz British Bulldog i Night Attack, a w zamian mają trochę bezużyteczną zasadę Fate of Nation, która to umożliwia przerzucenie testu morale plutonu po dołączeniu przez 2iC. Jak wspomniałem wyżej, w późniejszym okresie dywizja została doposażona w lepsze typy czołgów, ale braknie opcji ich wystawienia w FoW, jak również 1 DPanc. z ratingiem F/V za późniejszy okres wojny.

Pokaz rozpisek zaczniemy od końca, czyli od kompani piechoty – 1625 to taki standard (ETC):

HQ 30
3x Pluton Piechoty (Full) 510
1x Pluton AT w/ Carriers (Full) 180
1x Pluton 17 pdr w/ M5 (Full) 225
1x Pancerny Pluton Rozpoznawczy 295
1x Pluton Karabinów Maszynowych w/ PIAT (2x HMG) 80
1x Pluton Moździerzy 4,2 cala w/ Carriers (Full) 140
1x Patrol Carrierów w/ PIAT 0.50 165
1x Patrol Carrierów w/ PIAT Za oba patrole

Nie jest to może rozpiska, która wygra każdy turniej, ale jest całkiem dobrym punktem startowym do nauki mechaniki gry, ponieważ zawiera każdy rodzaj jednostek występujących w FoW. Posiada całkiem duży potencjał p-panc., dzięki sześciu działom QF 6pdr i czterem QF 17 pdr, jak również dzięki trzem czołgom typu Cromwell. Posiada też wystarczającą zdolność niszczenia wrogich jednostek nieopancerzonych dzięki 3 plutonom piechoty oraz półplutonowi HMG.

Przy tej okazji warto pamiętać, że brytyjskie (w tym przypadku i maczkowe) ckmy mogą prowadzić ostrzał w stylu artylerii używając znacznik artylerii co może być bardzo przydatne do zwalczania wrogich dział przetaczanych na pozycje ogniowe.

bbx28e

HQ with Mortars (2x 3″) 75
2x Pluton Zmotoryzowany 260
2x Motor AT with Carriers 2x (4x 6pdr) 245
1x SP AT (4x M10C) 300
1x Pancerny Pluton Rozpoznawczy 295
1x Pluton HMG with PIAT 130
2x Patrol Carrierów 150
Limited Typhoon Flight 170

Rozpiska z całkiem przyzwoitą siłą w obronie i w ataku. Bardzo mocna przeciwpancernie, mocna przeciwko piechocie – jedynym mankamentem jest mała liczebność plutonów piechoty, tylko 6 podstawek każdy (a przy wyszkoleniu Trained to może zaboleć), oraz brak dymu/artylerii. Posiada za to jeden z moich ulubionych samalotów na Late, czyli Typhoona.

HQ with 2x Cromwell IV 2x Cromwell VI CS 295
2x Pancerny Pluton Rozpoznawczy 265
2x Pluton Zmotoryzowany 260
1x SP AT 300
1x Pluton Carrierów with PIAT 80
1x Pluton Artylerii 160

Dobra armia na polskich Cromwellach jest trudna do złożenia, ponieważ brakuje trochę opcji – tylko i wyłącznie Cromwelle w podstawowych plutonach, brak jakiegoś integralnego AT wyższego niż 10. W ataku myślę, że byłaby to całkiem dobra rozpiska – natomiast w obronie nie jest zbyt przekonująca. Innym ciekawy sposobem grania na tym briefingu jest wzięcie plutonu piechoty i tylu Cromwelli, ilu się da. Raczej niczego się nie wygra, ale pobawić się można. 😀

indeks

HQ with 2x Sherman V 140
3x Pluton Pancerny 235
1x Pluton Carrierów with Twin MG & PIAT 90
1x Pluton Zmotoryzowany 130
1x Pluton Art. Sam. 215
1x Bateria ciężkiej artylerii 5,5”
240
1x Pluton AA SP 85
AOP 25

Chyba najlepsza rozpiska, jaką udało mi się wymyślić, oprócz piechoty. Z tym że tutaj, siła ognia to artyleria, a nie podstawowe plutony pancerne. Dzięki zasadom narodowym, brytyjska artyleria potrafi być bardzo karząca – a tu mamy dwa plutony i AOP-a. Do tego trzy plutony Shermanów do zajęcia się czołgami wroga oraz pluton zmechu do assaultu.

image_5ebe00cb-11c8-471a-885c-ab430a9bc8c8

To tyle jeśli chodzi o część pierwszą. W następnej: wady i zalety Polaków Maczka oraz taktyka 🙂

Mikołaj „Intolerant” Doktór

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy armii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Opisy armii – 1 Dywizja Pancerna Maczka cz.1

  1. cinek74 pisze:

    Bardzo dobry pomysł z przedstawieniem konkretnych jednostek w historii i Flames of War. Rozpoczęcie od Maczka – dla mnie super. Jedna tylko uwaga – tekst skierowany jest do graczy raczej początkujących – i dla nich tak przedstawione rozpiski mogą być troszeczkę nieczytelne – sugerowałbym podlinkowanie rozpisek w PDF-ie.

    Warto też dodać że rozpiski tej nie znajdziemy w Forces (choć BF obiecuje przygotowanie ich tam) ale można jeszcze korzystać z EasyArmy.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *